Piękny trawnik cz.1
- Szczegóły
Jak uzyskać piękny trawnik?
Wczesną jesień, kiedy gleba jest jeszcze dobrze nagrzana, warto wykorzystać na założenie trawnika z siewu. Wymaga to sporo nakładów pracy i czasu, jednak włożona praca gwarantuje piękną zieloną murawę na wiele lat. Co więcej, jest kilkakrotnie tańsza niż gotowa murawa z rolki. Pamiętać należy, że sposób zakładania trawnika wpływa na w późniejszą pielęgnację.
Co warto wiedzieć, zanim zabierzemy się do pracy?
Skład chemiczny oraz struktura podłoża mają decydujący wpływ na zdolność kiełkowania i wzrost nasion traw. Nasiona traw najlepiej rosną w lekkiej, przepuszczalnej ziemi z dość dużą zawartością próchnicy. Optymalne pH podłoża to 5,6 – 6,5. Jeśli gleba jest zbyt kwaśna, można użyć dolomitu lub kredy do jej zwapnowania. Jeśli natomiast jest zbyt zasadowa, musimy ją odpowiednio zakwasić nawozem.
W zależności od żyzności i składu chemicznego podłoża musimy również uzupełnić niedobory pierwiastków dedykowanymi nawozami mineralnymi. Uwaga: jesienią nie nawozimy gleby azotem. Azot powoduje bardzo szybki wzrost trawy, co nie jest wskazane przed zimą.
Jak przygotować strukturę podłoża?
- Glebę gliniastą, która jest bardzo ciężka, trzeba rozluźnić poprzez wymieszanie jej z gruboziarnistym piaskiem i torfem niskim. Torf pomoże w tym przypadku magazynować wodę.
- Glebę piaszczystą i stosunkowo ubogą w składniki odżywcze trzeba wzbogacić próchnicą, najlepiej w postaci torfu, żyznej ziemi kompostowej, podłoża po pieczarkach lub specjalnego podłoża do zakładania trawników.
- Minimalna temperatura do kiełkowania nasion to około 6-8 stopni Celsjusza. Wrzesień ze swoją dość wysoką średnią temperaturą pozwoli na szybkie kiełkowanie nasion traw. Ryzyko przymrozków jest znikome, a znaczna ilość opadów i jednocześnie zmniejszone parowanie zapewnią odpowiednią wilgotność do rozwoju młodej trawy.
- Przed wysiewem, przygotowujemy glebę – usuwamy wszystkie chwasty, zanieczyszczenia, kamienie i patyki, dokładnie przekopując glebę na głębokość około 20 cm. Posłużą do tego widły lub glebogryzarka. Grudki ziemi trzeba rozkruszyć a całość wyrównać. W zależności od powierzchni trawnika, wyrównanie podłoża można wykonać stopami lub ciężkim ogrodowym walcem.
- Nasiona dobieramy, uwzględniając nasłonecznienie, warunki glebowe oraz sposób użytkowania trawnika. Wybieramy nasiona wysokiej jakości, gwarantujące długą żywotność, odpowiednią gęstość i wybarwienie. Warto zwrócić również uwagę na skład mieszanek traw.
- Jesienią nie zalecamy stosowania nasion życicy mieszańcowej oraz życicy westerwoldzkiej, które nie są odporne na niskie temperatury i nie przetrwają zimy.
- Przeliczamy, ile nasion trawy będziemy potrzebować na założenie nowego trawnika. W większości przypadków 1 kg wystarcza na około 40m2. Producenci jednak podają niekiedy niższe lub wyższe powierzchnie. Zależy to w większości przypadków od składu mieszanek oraz rodzaju nasion.
- Przed rozpoczęciem siewu delikatnie rozgrabiamy i zwilżamy ziemię.
- Nasiona wysiewamy za pomocą siewnika lub ręcznie „na krzyż”, a następnie zagrabiamy delikatnie powierzchnię grabiami wachlarzowymi, aby przykryć nasiona glebą.
- Na koniec ubijamy powierzchnię lekkim wałem do trawników i podlewamy bardzo delikatnym strumieniem wody, aby nie wypłukać z niej nasion.
- Już po około 3 tygodniach wykiełkują wszystkie nasiona, a po miesiącu trawnik pięknie się zagęści.
Nie zapominajmy jednak o regularnym podlewaniu, niezbędnym do kiełkowania i wzrostu młodych roślin.
Jaką mieszankę traw wybrać?
Dobra mieszanka nasion traw powinna składać się z co najmniej z 2-3 gatunków. Są one dobierane przez producentów w zależności od przeznaczenia trawnika, intensywności użytkowania, miejsca jego usytuowania, nasłonecznienia i warunków glebowych.
Producenci wykorzystują często życicę trwałą (nazywaną rajgrasem angielskim), kostrzewę czerwoną, kostrzewę owczą, kostrzewę trzcinową, wiechlinę łąkową i mietlicę pospolitą.
Na trawniki intensywnie użytkowane, czyli sportowe i rekreacyjne, które są narażone na zdzieranie i rozrywanie darni, stosowane są mieszanki z wąskolistnymi odmianami wiechliny łąkowej z późnymi odmianami życicy trwałej, charakteryzującej się wąską blaszką liściową.
Na miejsca suche i słoneczne w skład mieszanek wchodzą nasiona kostrzewy czerwonej kępowej lub kostrzewy trzcinowej. Mieszanki zawierające kostrzewę trzcinową lub kostrzewę owczą mają mniejsze wymagania siedliskowe, dzięki czemu mogą być wysiewane na glebach o lżejszej strukturze.
W przypadku potrzeby szybkiego uzupełnienia brakujących fragmentów trawy wykorzystujemy mieszanki zawierające szybkorosnące rajgrasy angielskie, czyli życice.
Najczęściej wykorzystywane są mieszanki traw uniwersalnych. Trawy uniwersalne to specjalnie skomponowana mieszanka nasion wielu gatunków traw, które przystosowane są praktycznie do każdego miejsca. Sprawdzi się zarówno w ogrodzie, na zielonych skwerach, w parkach, jak i na terenach rekreacyjnych. Trawy te nie mają dużych wymagań glebowych.
Trawy uniwersalne charakteryzują się intensywnym, zielonym wybarwieniem i gęstą, zwartą darnią. Są wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu. Większość mieszanek traw uniwersalnych zawiera gatunki szybkorosnące. Już przy niewielkim nakładzie pracy widać zadbany i równy trawnik.
Polecamy trawy uniwersalne z naszej oferty produktowej m.in.:
- Target Piknik – odmiany traw sprawdzone w warunkach klimatycznych naszego kraju,
- Biopon trawa uniwersalna – mieszanka traw wolno rosnących na trawniki przydomowe,
- Substral trawa samo zagęszczająca, wyjątkowo odporna na deptanie,
- Green Star wysokogatunkowa trawa uniwersalna,
- Florovit – uniwersalna mieszanka traw, dająca soczystą zieleń oraz gęstą darń, odporną na deptanie,
- Najlepsze Trawy w Iławy – trawa uniwersalna, dostosowana do polskich warunków klimatycznych,
- AgroNas – trwa uniwersalna,
- Vilmorin – uniwersalna mieszanka traw.
Na szczególną uwagę zasługują mieszanki nasion traw dekoracyjnych, ozdobnych i parkowych.
Trawnik jest ozdobą niejednego ogrodu, zielonych miejskich skwerów i parków. Trawa w takich miejscach musi być odporna na wiele zmiennych czynników. Aby trawa była zdrowa, wytrzymała, gęsta i zielona, musi składać się z kilku odmian traw. Na szczęście nie musimy sami martwić się o ich dobór. Z pomocą przychodzą producenci nasion traw, którzy dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, tworzą idealnie skomponowane mieszanki, dostosowane niemal do każdych warunków oraz oczekiwać właścicieli trawników.
Poznajcie wybrane trawy dekoracyjne, ozdobne i parkowe dostępne w naszej hurtowni:
- Target Gracja trawa gazonowa do trawników ozdobnych – odmiany traw sprawdzonych w warunkach klimatycznych Polski,
- Biopon trawa dekoracyjna to mieszanka traw wolno rosnących do zastosowania na trawniki przydomowe,
- Westland – dekoracyjna mieszanka traw, charakteryzująca się intensywnym kolorem oraz zwartą darnią. Daje efekt dywanu i gwarantuje mniej koszenia. Mieszanka odporna na suszę,
- World of Grass – dekoracyjne nasiona traw z nawozem organicznym. Trawa samo zagęszczająca, przeznaczona na słabszą glebę,
- Biopon – trawa parkowa, przystosowana do polskich warunków klimatycznych. Doskonała na wszystkie obszary zieleni miejskiej,
- Westland „angielski trawnik” – mieszanka nasion otoczkowanych, gwarantująca o 25% szybsze kiełkowanie oraz i 25% gęstszy trawnik,
- Najlepsze trawy z Iławy – gazon dekoracyjny to mieszanka traw wolno rosnących, dostosowana do polskich warunków klimatycznych,
- AgroNas Ogórd na miejsca zacienione.
Już w kolejnej części opiszemy kolejne mieszanki traw i ich zastosowanie.